FŐ FELADAT
- Katonai igazgatás keretében kezeli a hadköteles korú személyek adatait, valamint a meghagyásba bevont szervek nyilvántartását.
- Jogszabályi felhatalmazás alapján az arra jogosult személyek és szervezetek részére nyilvántartásaiból adatokat szolgáltat.
- Biztosítja a meghatározott országos személyi nyilvántartási rendszerek és a katonai nyilvántartás közötti adatszolgáltatási kapcsolatot, illetve előkészíti a hadkötelezettség bevezetése esetére tervezett nyilvántartási rendszer működését.
- Vezeti és végzi az érdekvédelmi és kegyeleti tevékenységet, valamint vezeti az ezen szakfeladatokhoz kapcsolódó nyilvántartásokat.
- A katonai toborzás keretein belül kiemelkedő szerepet játszik a katonai oktatási intézmények hallgatói állománnyal történő utánpótlásában, illetve a katonai szervezetek szerződéses állománnyal történő feltöltésében.
- Ellátja a honvédség személyi állományát a személyi igazoló jeggyel (közismert néven dögcédula) és a Genfi Egyezmények hatálya alá tartozó − hatáskörébe utalt − egyéb igazolványokkal.
TÖRTÉNET
Az 1967. szeptember 1-jén megalapított MNVK Központi Mozgósítási Törzs alapjain 1973 végén került létrehozásra az MN Hadköteleseket Nyilvántartó és Információs Központ (MN HANYIK) a népesség-nyilvántartás££katonai feladatainak tervezésére, szervezésére, az egységes hadköteles nyilvántartás rendszerének kialakítására. A szervezet része volt az MN Érdekvédelmi, Háborús Veszteség Nyilvántartó és Tájékoztató Hivatal M törzse, továbbá – a személyügyi főcsoportfőnök közvetlen irányítása alatt – a korabeli központi személyügyi nyilvántartás is. Elöljárója az MNVK mozgósítási és hadkiegészítési csoportfőnök.
1987-től átszervezték Információs és Katonai Igazgatási Központtá, kiegészítve a megszűnt VK Központi Mozgósítási Törzs feladataival. (Egyidejűleg megszűnt az MN Érdekvédelmi, Háborús Veszteség Nyilvántartó és Tájékoztató Hivatal M törzse.) Elöljárója – a Vezérkar átszervezése következtében – az MNVK szervezési és hadkiegészítési csoportfőnök.
1990-től a népesség-nyilvántartás irányításának megváltozása miatt a hadkiegészítési információs rendszer saját számítógépes hálózat kiépítését kezdte meg. Ennek érdekében került létrehozásra 1992 elején – a jogelődök bázisán – az MH Katonai Igazgatási és Adatfeldolgozó Központ (MH KIAK). Elöljárói 1992-től az MHVK szervezési és hadkiegészítési csoportfőnök; 1997-től a HVK humán főcsoportfőnök; 2000-től az MH hadkiegészítő és kiképző parancsnok; 2003-tól a HM HVK személyügyi csoportfőnök; 2005-től a HM Honvéd Vezérkar főnökétől átruházott jogkörben a HM személyzeti főosztályvezető.
2011. november 14. hatállyal az MH KIAK-ba történő beolvadással megszűnt a HVK Személyzeti Csoportfőnökség Katonai Igazgatási Osztály, az MH Kelet-magyarországi Hadkiegészítő Parancsnokság, valamint az MH Nyugat-magyarországi Hadkiegészítő Parancsnokság, majd 2011. november 15. hatállyal az említett szervezetekből – azok feladatainak együttes és központosított ellátására – létrejött az MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság. Szervezeti változások következtében 2016. július 1-jei hatállyal az MH HKNYP neve MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokságra változott, ezzel egyidejűleg a katonai igazgatás stratégiai szintű feladatai és azok ellátásához szükséges szolgálati beosztások a HVK Személyzeti Csoportfőnökség hatáskörébe kerültek. Az MH KIKNYP ugyanekkor kikerült a Honvéd Vezérkar főnökének közvetlen szolgálati alárendeltségéből, és az MH Hadkiegészítő, Felkészítő és Kiképző Parancsnokság (MH HFKP) szolgálati alárendeltségébe került. A szervezetünk tevékenységét ezt követően közvetlenül a Magyar Honvédség parancsnoka felügyelte, majd 2020. augusztus 1-től a frissen megalakult MH Tartalékképző és Támogató Parancsnokság alárendeltségébe tagozódtunk be, több más katonai szervezettel együtt.
CSAPATÜNNEP
Augusztus 30.
SZERVEZETI FELÉPÍTÉS
Vezető szervek:
- Parancsnokság
- Törzs
- Személyügyi Osztály
- Gazdálkodás Támogató és Pénzügyi Ellátó Referatúra
- Logisztikai Osztály
- Katonai Igazgatási Osztály
- Toborzó és Érdekvédelmi Osztály
- Központi Tartalékos Nyilvántartó Osztály
Biztosító szervek:
- Humáninformatikai-alkalmazás Szervezési és Képzési Osztály
- Humáninformatikai Fejlesztési és HR Adatelemző Osztály
- Katonai Okmánykezelő Iroda Végrehajtó szervek:
- Hadkiegészítő és Toborzó Központok
- Hadkiegészítő és Toborzó Irodák
NEMZETKÖZI SZEREPVÁLLALÁS
A szervezet nemzetközi kapcsolatai közül kiemelkedik a NATO Nemzeti Tartalék Erők Tanácsában a Magyar Honvédség képviselete. Hosszú idő óta jól működő kapcsolatot tart fenn a szervezet az Amerikai Egyesült Államok Nemzeti Gárdájával (Ohio) a toborzás és az állomány megtartása témakörben.